Co warto rozważyć przed wierceniem studni głębinowej?

Studnie głębinowe to coraz bardziej modne w naszym kraju rozwiązanie dla tych, którzy chcą żyć w sposób ekologiczny lub po prostu mają dom odległy od sieci wodociągów. Posiadacze domów jednorodzinnych czy działek rekreacyjnych często decydują się na taką inwestycję. Jak zrobić to w sposób odpowiedni?

Badania sejsmiczne gwarancją pewności

Odpowiednie przygotowanie przed tym, zanim się zacznie kopanie studni głębinowej, jest najważniejszym elementem. Trzeba o tym pamiętać już podczas wyboru firmy, która ma wykonać tę inwestycję. Wiele osób szuka niskiej ceny, nie zawsze jednak taka oszczędność będzie opłacalna na dłuższą metę. Przede wszystkim chodzi o to, że nie ma nigdy pewności co do jakości badania. Jedynie nowatorska metoda badań sejsmicznych (https://www.geofizyka.pl/pl/uslugi/sejsmiczne-prace-polowe/) zapewnia całkowitą pewność znalezienia odpowiedniej ilości wody.

Metoda kopania studni głębinowej

Również ta kwestia jest bardzo istotna. O wiele lepiej będzie wybrać firmę stosującą nowatorskie rozwiązania również i w tym zakresie. Chodzi przede wszystkim o to, by używana przez dane przedsiębiorstwo metoda była jak najbardziej efektywna. Wówczas inwestor uzyskuje pewność, że cały proces przebiegnie możliwie najszybciej i przy jak najmniejszym stopniu ingerencji w pobliski teren. Działające dziś na rynku firmy oferujące kopanie studni głębinowych często korzystają z rozwiązań umożliwiających bardzo szybkie wykonywanie wszelkich niezbędnych prac. Odwiert powinien być także bardzo precyzyjny,  zapewniając dotarcie do właściwego miejsca w krótkim czasie.

Koszty i opłacalność inwestycji

Zasadniczo koszt badań i wiercenia będzie się różnił się między firmami nie tylko ze względu na to, w jaki sposób one działają, ale także w oparciu o czynniki zewnętrzne. Ilość badań przed wykopaniem studni głębinowej, a także sposób jej kopania i głębokość będą miały bezpośredni wpływ na koszt całej inwestycji. Niezależnie jednak od wysokości kosztów na pewno warto rozważyć kopanie studni głębinowej. Jednorazowy koszt inwestycji a powinien szybko się zwrócić, ponadto woda będzie dobrej jakości. 

Przy współpracy: https://www.geofizyka.pl/pl/