Jak zamontować grzałkę w grzejniku

Grzejnik rurkowy to jedno z najpopularniejszych urządzeń grzewczych stosowanych w łazienkach. Kiedy jednak okres zimowy skończy się, ogrzewanie centralne naszego domu zastaje wyłączone, a wraz z nim odchodzi nasz grzejnik rurkowy. Aby jednak móc cały rok cieszyć się z jego wydajnego użytkowania, świetnym pomysłem jest zakupienie grzałki elektrycznej, która nie tylko wspomoże ogrzanie naszej łazienki, ale również zapewni komfort jej użytkowania.

Kiedy już wybraliśmy odpowiednią grzałkę elektryczną i dostosowaliśmy ją do zaleceń technicznych, przyszedł czas na montaż grzałki. Jest jednak kilka warunków, jakie należī spełnić, aby montaż przeszedł sprawnie i bezproblemowo. Po pierwsze, grzałka musi być zamontowana z swobodnej i luźnej przestrzeni. Element rurkowy powinien być zainstalowany na minimalną odległość 20 cm od końca grzejnika, aby przepływ wody wokół grzałki był swobodny. Dodatkowo moc grzałki należy dobrać tak, aby stanowiła 80% mocy urządzenia grzewczego.

Grzałki elektryczne w grzejnikach najczęściej montowane są w kolektorach pionowych urządzenia grzewczego. Taki rodzaj montażu sprawia, że grzałka jest równomiernie eksploatowana. Jeśli jednak nasze preferencje są nieco inne, istnieje możliwość zainstalowania grzałki w członowych grzejnikach aluminiowych, żeliwnych lub stalowych oraz w łazienkowych grzejnikach umiejscowione w kolektorach poziomych.

Sprawdź: celowniki termowizyjne Epasjonaci oraz przeczytaj o Alpejskim Gończym na https://blog.epasjonaci.pl/kynologia/psy-goncze/alpejski-gonczy-krotkonozny/

Montaż pionowy to najczęściej wykorzystywany rodzaj montażu. W takim przypadku grzałka zostaje wkręcona do dowolnie wybranego otworu, który przyłączony jest do pionowego kolektora urządzenia grzewczego. Montaż pionowy dzieli się też na kilka innych rodzajów, wysoce uzależnionych od typu przyłączy grzejnikowych.

  • Montaż na trójniku — to montaż stosowany w przypadku kolizji zaworu pierwotnego urządzenia grzewczego z grzałką. W pierwszej kolejności do otworu wkręcany jest trójnik, a następnie, w miejscu przelotu, zainstalowana zostaje grzałka z zaworem powtórnym na odgałęzieniu.
  • Montaż pośredni — wykonywany jest wewnątrz grzejnika, kiedy stosujemy zasilenie zaworu przy pomocy rurki nurnikowej. Taki zawór od razu przymocowuje się do powrotu i zasilenia, dzięki czemu otrzymujemy swobodny dostęp do drugiego otworu grzewczego, w którym instalowana jest grzałka.
  • Montaż w zaworze grzejnikowym — stosowany jest w przypadku posiadania specjalistycznego zaworu termostatycznego, zawierającego przyłącze dla grzałki. Grzałka po przejściu przez zawór zamocowana jest w tym samym otworze.

Polecamy usługi: Usługi geologiczno-wietnicze – Geofizyka