Jakość obrazu — na co zwrócić uwagę

Kupując nowy telewizor na pewno zależy nam na świetnej jakości wyświetlanego obrazu, aby radość z użytkowania i komfort oglądania były znacznie większe. Jakość obrazu w telewizorze zależy też od kilku czynników i parametrów, dlatego jeśli naszym priorytetem jest piękny, głęboki i ostry obraz, koniecznie powinniśmy zwrócić na nie uwagę.

Duży wpływ na jakość wyświetlanego obrazu ma to, czy naszym pożądanym modelem jest telewizor z zakrzywionym ekranem, czy raczej zwykły i klasyczny telewizor z ekranem prostym. Zanim wybierzemy idealny telewizor, warto zapoznać się z różnicami pomiędzy nimi i rozważyć, jaki typ ekranu będzie dla nas najwygodniejszy w użytkowaniu. Telewizory z zakrzywionym ekranem gwarantują większą głębie, ale tylko i wyłącznie pod warunkiem, że użytkownik będzie umiejscowiony na wprost telewizora. Dodatkowo, jeśli decydujemy się na zakrzywiony ekran, musimy pamiętać o tym, że głębia obrazu widoczna jest dopiero w przypadku droższych modeli. Tańsze modele z zakrzywionym ekranem gwarantują nam po prostu ciekawy design. Jeśli zależy nam na tym, aby obraz wydawał się głęboki z każdego punktu w pomieszczeniu, znacznie lepszym rozwiązaniem może okazać się inwestycja w telewizor z prostym ekranem.

Jaka jest najlepsza rodzielczość ekranu? To pytanie zadaje sobie wielu potencjalnych nabywców nowego telewizora. Rozdzielczość to jeden z najważniejszych czynników, decydujący o jakości wyświetlanego obrazu. Obecnie na rynku dostępne są trzy rodzaje rozdzielczości: Ultra HD (4K), HD Ready oraz Full HD. Jeśli nie zależy nam na wielkości telewizora, a pomieszczenie, w którym będzie się znajdował, jest stosunkowo niewielkie, jakość HD Ready będzie wystarczająca. W telewizorach o przekątnej do 32 cali różnica pomiędzy rozdzielczościami, dla ludzkiego oka, jest praktycznie niezauważalna.

W pokoju o średniej wielkości telewizor do 32 cali może okazać się zbyt mały. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakupienie telewizora z przekątną od 40 cali wzwyż, w których najczęściej zastosowana jest rozdzielczość Full HD. Jest to najpopularniejsza rozdzielczość, do której dostosowane są wszystkie programy emitowane w ogólnie dostępnej telewizji.

Większe pomieszczenia wymagają już telewizora w znacznym rozmiarze i z zastosowaną technologią Ultra HD (4K). Rozdzielczość 4K oferuje użytkownikowi wspaniałe doznania, piękną głębię obrazu i doskonałą ostrość, jednak kupując taki telewizor należy pamiętać, że ogólnodostępna telewizja jest niedostosowana do takiej rozdzielczości i jedynym, co pozwoli nam na skorzystanie z jej pełnego potencjału będzie oglądanie filmów i programów w jakości 4K, a do tego wymagany jest już dostęp do internetu w Smart TV lub plik pobrany w pożądanej jakości.

Istnieje jeszcze wiele parametrów, które są bardzo ważne przy wyborze wymarzonego telewizora, jednak wyżej wymienione należą do tych najważniejszych. Precyzując swoje preferencje znacznie łatwiej będzie nam wybrać wymarzone urządzenie, które pozwoli nam na korzystanie z jego pełnego potencjału i umożliwi osiągnięcie większego komfortu użytkowania.