Najlepsze miejsce na studnię, czyli w poszukiwaniach wody…

Decydując się na wydrążenie studni, jest jednym z pierwszych pytań. Jak znaleźć najlepsze miejsce na studnię? Gdzie jest najlepsze źródło wody? Czym powinniśmy się kierować, wybierając docelowe miejsce, w którym ma powstać nasza studnia? Na te pytania dzisiaj odpowiemy, aby decyzja o zainwestowaniu w studnię, była dobrą decyzją i abyśmy w późniejszym czasie jej nie żałowali.

Gdzie najlepiej szukać wody?

Rozpoczynając poszukiwania wody, większość z nas zaczyna swoją podróż od internetu. Jest to jak najbardziej dobry wybór, jednak aktualnie nie ma konkretnych informacji, zdolnych odpowiedzieć na nasze pytanie. Ten tekst ma za zadanie to zmienić. Najprostszym i najpewniejszym sposobem jest wynajęcie specjalistycznej ekipy w celu odnalezienia źródła wody. Mimo tego, że takie rozwiązanie potrafi niemało kosztować, to jest to zdecydowanie inwestycja warta naszego zachodu i pieniędzy. Nigdy nie będziemy mieli lepiej wybranego miejsca pod budowę studni, niż jak grupa fachowców nam je wyznaczy. Poszukiwanie wody (zobacz: Usługi wiertnicze w Geofizyka) dla nas samych może być przygnębiającym zajęciem, ponieważ trudno jest znaleźć optymalne miejsce, a także jest duże prawdopodobieństwo zawodu. 

Gdzie szukać najlepszej jakościowo wody?

Odpowiedź na to pytanie powinna być z pozoru oczywista. Jasne jest, że najlepsza woda jest bardzo głęboko pod powierzchnią ziemi, dlatego najlepszymi i najbardziej innowacyjnymi studniami są studnie głębinowe, chodzące na głębokość kilkunastu, bądź kilkudziesięciu metrów. Woda z tak dużej głębokości jest najczystsza, oraz doskonale nadaje się do spożycia. Z tego powodu odradza się budowanie studni wierconych gdy zależy nam na pozyskiwaniu wody pitnej, ponieważ woda wydobywana z zaledwie kilku metrów, nie jest tak czysta jak woda z głębszych obszarów ziemi.

Podsumowując, wybierając miejsce pod budowę studni, warto zasięgnąć porady fachowca. Sami nigdy nie będziemy w stanie ocenić czy w danym miejscu jest woda, czy też nie. Dlatego samodzielna decyzja niesie za sobą duże ryzyko niepowodzenia i naszego niepotrzebnego zawodu.

Współpraca: Geofizyka