Stara studnia na wsi – czy warto ją odrestaurować?

„Chcę wyjechać na wieś” – trendy properyferyjne

Przenoszenie się na peryferie czy ucieczka z wielkomiejskiego zgiełku stają się w niektórych środowiskach trendem. Część osób decyduje się na zakup działki z dala od centrum. Niekiedy na nabytych gospodarstwach można znaleźć studnie, które od lat są nieużytkowane. Czy warto inwestować w ich odrestaurowanie?

Odnowienie studni to z pewnością dobra inwestycja co najmniej z kilku przyczyn. Po pierwsze – można uzyskać dostęp do świeżej wody, która jest zdatna do picia. Po drugie – dzięki użytkowaniu wody ze studni ograniczamy koszty opłat za korzystanie z wody. Po trzecie – jeśli nie zdecydujemy się na użycie wody ze studni, możemy uczynić ją atrakcyjną ozdobą naszej posiadłości.

Czyszczenie studni

Odrestaurowanie starej studni nie jest jednak prostym zadaniem. Nie jest to także prawdopodobnie jednorazowe działanie. Jest to naturalnie zależne od stanu technicznego studni oraz jakości wody. Warto zlecić czyszczenie studni firmie, która się w tym specjalizuje. Dzięki temu można uzyskać gwarancję wykonanej pracy oraz uniknąć uszczerbku na zdrowiu. Oczyszczanie starej studni (Usługa w Geofizyka) może okazać się niebezpieczne, ponieważ betonowe kręgi, z którym z reguły zbudowane są studnie, bywają w bardzo słabym stanie, niekiedy się kruszą czy są popękane, przez co łatwo o wypadek. Kolejny argument za oddelegowaniem tej pracy ekspertom jest związany z higieną. Przy zakupie gospodarstwa ze starą studnią, nigdy nie ma pewności, że wewnątrz nie znajduje się bakteria, która może spowodować zakażenie. Warto więc być szczególnie ostrożnym.

Kiedy picie wody ze studni jest bezpieczne?

Elementem końcowym prac nad restauracją starej studni powinno być wykonanie testów, których wyniki ukażą, czy woda jest zdatna do użytkowania i nie posiada niebezpiecznych substancji. Odpłatne badania można przeprowadzić w specjalnym laboratorium. Na koniec warto zainstalować filtry, dzięki którym woda w kranie będzie dodatkowo oczyszczona. Badania wody warto po kilku latach powtórzyć.

Geofizyka