Warsztat pracy

Każdy modelarz pracujący nad swoimi projektami musi odpowiednio zaopatrzyć swój warsztat. To właśnie jego wyposażenie często może decydować o jakości wykonanego modelu poza oczywiście doświadczeniem. 

W co wyposażyć warsztat ?

W zależności od tego w jakiej dziedzinie modelarstwa się specjalizujemy wyposażenie naszego miejsca pracy może się nieco różnić. Wydawać by się mogło, że obowiązkowo w warsztacie powinny znaleźć się farby. O tyle o ile w przypadku modeli plastikowych jest to niezbędna rzecz, to w przypadku modeli kartonowych już nie koniecznie, ponieważ z reguły arkusze są wydrukowane, a elementy pokolorowane. Z reguły doświadczeni modelarze kartonowi decydują się na własnoręczne malowanie swoich dzieł. Nie mniej jednak farby to tylko jeden z elementów. Na pewno potrzebne są różne materiały umożliwiające precyzyjną pracę na modelach. Do tej grupy zaliczyć należy różnego rodzaju kleje – kleje do plastiku, butapren, wikol, kleje cyjanoakrylowe lub poliuretanowe, narzędzia do cięcia – precyzyjne nożyczki do wycinania drobnych elementów, obcinaczki do drutu, mata do cięcia, nożyk wysuwany, nożyk do cięcia precyzyjnego lub skalpel ; kolejną grupą są pęsety – warto wyposażyć się najlepiej w kilka rodzajów. Nie można także zapomnieć o przyrządach do rysowania takich jak różnego rodzaju linijki, krzywiki kreślarskie, ekierki, cyrkle, a także same ołówki, pisaki, długopisy. Jeżeli ktoś potrzebuje do pracy farb, to niezbędne będą także pędzle zarówno do pracy precyzyjnej o rozmiarach co najmniej 000 jak i większych rozmiarach – zarówno płaskie, jak i okrągłe. Jeżeli chcemy osiągać na prawdę dobre efekty malowania, to trzeba także pomyśleć o zaopatrzeniu się w aerograf. 

Gdzie zlokalizować swój warsztat ?

To gdzie warsztat będzie zlokalizowany ma drugorzędne znaczenie, warto jednak trzymać się kilku zasad. Lokal powinien dobrze oświetlony. Z uwagi, że często używa się różnych substancji chemicznych, powinien być dobrze wentylowany. Czysty – ma to szczególne znaczenie przy malowaniu aerografem. Narzędzia powinny dobrze zorganizowane i łatwo dostępne na przykład krzywiki kreślarskie nie powinny leżeć pośród farb.